Idee/Üleskutse

Uus-Tartu

Uued ideed on sündimas ning koos nendega sirutab ennast ka Tartu vaim.

Kiiresti muutuvad ajad ja moderniseeruv maailm on loonud noorsoo, kes peab oma suuna leidma jälgedeta lumelt. Meie ajas on vanad aated võtmas uusi vorme, ajaloolised kombed, traditsioonid ja rahvuslus on segunemas moodsa ja globaliseeruva elutunnetusega. Kõik see toimub digiajastu revolutsioonilises keerises, kus tehnikaseadmed aina enam kujundavad inimese rutiini ja psühholoogilist käitumist. Pealiskaudsus, keskendumisraskused ja vaimulodevus, on vaid mõned probleemid, mis vaevavad moodsa digitaliseerunud inimese hinge. Seetõttu küsib ta endalt üha enam, kuidas jääda inimeseks? Üks võimalus oleks pöörata silm tulevikust eemale, vaadata tagasi ja otsida lahendusi möödunud aegade lihtsusest. See aga ei tähenda stagneerumist, vaid pigem vanade rütmide põimimist uutesse lugudesse. Romantiline minevik on taas elustunud kultuurse noorsoo vaimus, kes maalib oma elu küll moodsate tõmmetega, kuid minevikuhõnguliste värvidega. Ka Tartu vaim on muutumas, vormiliselt on ta küll vanas kuues ülikooli sammaste vahel, kuid uued olud ja ideed teisendavad ka teda. On välja kasvamas uus vaim – uus Tartu vaim – Uus Tartu.

Uue vaimsusega silmitsi seistes on Tartu südalinna kerkinud oma generatsiooni materiaalne manifest – kultuuriklubi ja -salong – Üheteistkümnes. Üheteistkümnes koondab enesesse aktiivselt kaasamõtlevaid noori, eesmärgiga stimuleerida üksteise vaimset ning intellektuaalset arengut. Üheteistkümnenda salong on kehastus uuest Tartu vaimsusest, kus kasvavad kokku ajaloolise hingusega hubane katusekamber, moodsad ning avangardsed ideed ja noored kultuurihuvilised.

Tulgem Üheteistkümnendasse kokku ning leidkem nii mõttekaaslasi kui ka oponente. Loome koos koha, kus arutleda oma ajastu vaimsuse, kultuurikäigu, kunsti,  poliitika kui ka inimese üle. Külvame uusi ideid ning vaatame üheskoos, kuhu maailm on liikumas. Kui tunned, et see sind kõnetab, siis võta ühendust, leia meid üles.