Lubagem hetkeks filmidel olukorda kommenteerida

Euroopa (ja ka antud kontekstis Venemaa) ühiskond on läbi elamas kummalist perioodi. Ühest küljest ei pea me kaugele tagasi vaatma, et näha õudust ja hirmu, mida põhjustasid inimtekkelised katastroofid. Teisest küljest ei saa me ka rahuliku südamega vaadata tulevikku, kuna arusaam paratamatust sõja tsüklilisusest näib olevat kõigi poolt suhteliselt aktsepteeritud, ning kui sõda ei tulegi, siis kliimaga on niikuinii tuksis, rääkimata energiavarude ammendumisest ja pensionitest. Peatamatu aja kulg on justkui sein, mis meie kaasaega tagant lükkab silmapiiril paistva põhjatu kuristiku poole. Lisada veel sellele kollektiivsele ja pessimistlikule ajatajule juurde poliitilised šokid, tehnoloogia hüppeline sissetung sotsiaalellu ja neoliberaalne hegemoonia ning tulemuseks on võõrandunud inimesed, kelle tagumikku nõelab Maslow’ püraamidi terav tipp.

Film, oma massilisuse ja maksimeeritud visuaalse informatiivsuse poolest, on parim kunstiliik kritiseerimaks nüüdisaega ja arvustamaks moodsat inimest. Ühiskonnakriitilisi filme ilmub igal aastal sadu, kuid sel aastal on hakanud mulle silma kolm väga erilist. Kaks neist on puhtad euroopa filmid – “Ruut” ja “Õnnelik lõpp” – kui aga kolmas on vene režissööri Andrei Zvjagintsevi “Armastuseta”. Kõik kolm lavastajat on viisakad mehed ning nende laiahaardeline (kohati ka morbiidne) kriitika ja kommentaarid kaasaja kohta on peenetundeliselt esitatud vaatajateni läbi vihjete, mis vaid metafooriliselt on seotud peategelaste lugudega. Kusjuures eriti põnev on vaatajana mõtiskleda, missuguseid metafoore tegelased ja olukorrad endas kujutavad. Säärane mitmekihiline narratiiv annab kunstiliselt tugeva elamuse ning ilmestab ja muudab veel tõetruumaks autorite sõnumeid.

Kuigi kolme filmi tegevused toimuvad kultuuriliselt võrdlemisi erinevates riikides (Rootsis, Prantsusmaal ja Venemaal), on nende üldine nägemus ühiskondlikust käärimisest üllatavalt sarnane. Filmide ühendavaks stiiliks on kaunis neutraalne vaatlus argielule, mis justkui kinosaalist väljaspool peaks olema midagi harjumuspärast, kuid millegi tõttu ekraanilt nähes mõjub ebamugavalt. Sellistes paradoksaalsetes olukordades peegeldub filmitegijate geniaalsus, justkui oleks hakkama saadud perfektse mõrvaga – vaataja on määritud mustaks ning režissöör võib täiesti usutavalt öelda, et tema pole milleski süüdi (tal on õigus!) ja et ega ta ka päris täpselt ei tea, milles probleem on, tema lihtsalt filmis.

Kinosaalist väljub vaataja räpase näoga, tal ei ole kedagi süüdistada, ka mitte iseennast. Peeglisse vaadates jõuab talle kohale süngus ja paratamatu kurbus, mille eest ei saa kuhugi põgeneda. “No andke andeks, kuhu mul siit Euroopast (või Moskvast) ikka minna on?” küsiks ta veel endalt. Ta silmad on liiga järsult lahti rebitud, tema esimene karistus on olnud liiga karm, ning eriti kurb on veel see, et juba ta teab, kui raske saab olema järgmine, veel karmim karistus, mille eest ta ei oska ennast parandada. Ta läheb koju, istub laua taha, avab arvuti ning asub kirjutama. Ta mõtleb, et nüüd hakkab vastutustundlikult….noh näiteks tarbima…ei ei, veel parem, ta läheb veel vabatahtlikuks ka, jah…just nii…just nii, ta läheb ja lunastab nõnda oma patu, mille ta on teeninud lihtsalt kaasa tegemisega selles sünges ja varsti hukkuvas maailmas, katsudes aidata neid, kellel läheb temast veel kehvemini. Ta tõuseb püsti, haarab jaki, kuna talv on jahe, uurib internetist välja mõne vabatahtlike värbaja aadressi…noh näiteks lastekodusse…ning lippab välja. Kohal olles aga märkab ta ukse juures sünget musta sajajalgset…on vist järjekord. Kummalisel ajal elame tõepoolest.

2017 oli Euroopa filmikultuurile hea aasta.

FILMID:

  1. Ruben Östlund. Ruut. Rootsi, 2017.
    http://www.imdb.com/title/tt4995790/?ref_=nv_sr_1
  2. Michael Haneke. Õnnelik Lõpp. Austria, 2017.
    http://www.imdb.com/title/tt5304464/?ref_=nv_sr_1
  3. Andrei Zvyagintsev. Armastuseta. Venemaa, 2017.
    http://www.imdb.com/title/tt6304162/?ref_=nv_sr_1

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s